Mamo, pić!

Kampania „Mamo, pić!” to program edukacyjny skierowany do kobiet w ciąży i matek karmiących piersią powołany przez Kroplę Beskidu we współpracy z Polskim Towarzystwem Położnych. Jego głównym celem jest budowanie wśród przyszłych i obecnych mam świadomości na temat tego, jak istotna jest kwestia odpowiedniego nawodnienia w okresie ciąży i karmienia piersią zarówno dla samej kobiety, jak i jej dziecka. „Mamo, pić!” to „głos dziecka”, który przypomina swojej mamie, że chociaż jeszcze nie przyszło na świat, to już teraz potrzebuje wody, aby móc się prawidłowo rozwijać.

Co kobiety w ciąży i matki karmiące wiedzą o nawodnieniu?

 

Odpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienia jest kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań , wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska. Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska, potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie.

Ile wody spożywać w ciąży i w trakcie karmienia?

 

Zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry. W ciąży ilość spożywanej wody powinna wzrosnąć o około 300ml/dobę, a w okresie karmienia piersią o 700 ml/dobę. W przypadku matek karmiących piersią, dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet o 700 ml.

W przypadku matek karmiących piersią, dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet o 700 ml. Taka podaż wody zabezpiecza produkcję mleka na wystarczającym poziomie dla prawidłowego rozwoju noworodka.

Prawidłowe nawodnienie organizmu stanowi podstawę do produkcji odpowiedniej ilości mleka przez kobiety chcące karmić piersią. Mleko kobiece składa się w 87% z wody a dziecko karmione mlekiem matki na żądanie nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Jaką wodę wybierać?

 

Zgodnie ze stanowiskiem ekspertów woda dla kobiet ciężarnych i karmiących powinna być niskozmineralizowana (suma składników mineralnych nie przekracza 500 mg/litr), bogata w jony magnezu i wapnia oraz charakteryzować się niską zawartością jonów sodu (profilaktyka nadciśnienia).

Kropla Beskidu otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Dowiedz się więcej o odpowiednim nawodnieniu