DZIESIĘĆ WSKAZÓWEK ODPOWIEDZIALNEGO PICIA ALKOHOLU

1.Uzupełniaj płyny między toastami. Alkohol odwadnia, dlatego między toastami dobrze jest uzupełniać płyny. Warto pamiętać o zasadzie 1:1, czyli jedną porcję alkoholu popijać jedną porcją napoju bezalkoholowego.

2.Jedz – alkohol podrażnia śluzówkę żołądka. Nie pij alkoholu na pusty żołądek.

3.Kontroluj ilość czystego alkoholu – pamiętaj, że procenty mnożą się przez objętość. Słaby alkohol w dużej ilości oznacza więcej czystego alkoholu, niż myślisz.

4.Odpocznij “po” – organizm potrzebuje czasu na pozbycie się alkoholu. Po zabawie zaplanuj odpoczynek. Im więcej czystego alkoholu wypiłeś – tym dłuższy.

5.Myśl o kolejnym dniu – pij mało lub zrezygnuj z picia napojów z alkoholem, jeśli następnego dnia planujesz podróż, efektywną pracę lub będziesz się kimś opiekował (np. dziećmi).

6.Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych – nie pij, kiedy prowadzisz, używasz maszyn czy też wykonujesz czynności łączące się z ryzykiem. Tak, w tym takie jak pływanie lub wyprawa w góry.

7.Zadbaj o dzieci – grill, wesele czy też inna impreza rodzinna to okazje, podczas których często towarzyszą nam dzieci. Upewnij się, że wśród Was jest ktoś, kto pełni dyżur i nie pije. Jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, będzie mógł sprawnie zareagować.

8.Zadbaj o resztę swojej drużyny – kiedy bawisz się w zespole, pamiętaj o tym, że “jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Jeśli ktoś z Was ma gorszy dzień, upewnij się, czy wie, kiedy napić się wody i bezpiecznie dotrze do domu.

9.Dbaj o swoje otoczenie – odpowiedzialne podejście do alkoholu to dbanie również o swoje otoczenie. Zarówno o ludzi, którzy mogą nie chcieć słyszeć, jak się obecnie bawisz, jak i o przestrzeń wokół. Sprzątnij po sobie.

10.Nie namawiaj – nie każdy może lub chce w danym momencie pić napoje zawierające alkohol. I nie każda z tych osób będzie potrafiła odmówić. Nie zmuszaj, nie namawiaj – uszanuj decyzję.