Zrób dla innych coś dobrego i zbieraj nakrętki. Recyklingowe akcje społeczne

Zrób dla innych coś dobrego i zbieraj nakrętki. Recyklingowe akcje społeczne

Na czym polega zbieranie nakrętek dla dobra chorych? I jakie są najpopularniejsze cele zbierania nakrętek?

 

Wszyscy zbierają nakrętki

 

W szkołach, w przedszkolach, na uczelniach wyższych, w urzędach, a nawet w sklepach spożywczych i w marketach, można znaleźć punkty, do których oddaje się plastikowe nakrętki po napojach. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki.

 

Następnie są one przekazywane do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.

 

Akcja nakrętki… ale co dalej?

 

Co można zrobić z nakrętek? Akcja „zbieramy nakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po sprzedaniu plastikowych nakrętek wolontariusze uzyskują pieniądze, które przekazują potrzebującym. Co dzieje się zaś z samymi nakrętkami?

 

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania od plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

 

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

 

Za każdy kilogram zakrętek skup płaci średnio od 50 groszy do 1 zł. To niewiele, ale jeśli akcja jest szeroko zakrojona, można też uzyskać pieniądze w inny sposób. Sponsor, np. duży koncern produkujący napoje, może zadeklarować, że po zebraniu konkretnej ilości nakrętek plastikowych przekaże odpowiednie kwoty pieniężne na konkretny cel.

 

Akcja zbierania nakrętek - w jakim celu?

 

Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne.