Plant Bottle - innowacyjna butelka do 30% stworzona z materiałów roślinnych

Plant Bottle - innowacyjna butelka do 30% stworzona z materiałów roślinnych

W poczuciu odpowiedzialności za środowisko naturalne Coca-Cola postanowiła znaleźć alternatywę dla plastikowych opakowań powstających z paliw kopalnych i innych nieodnawialnych materiałów. Tak powstała butelka PlantBottle, która wykorzystuje surowce roślinne.

 

W 2009 roku Coca-Cola przedstawiła butelkę PlantBottle w 30 proc. złożoną z surowców roślinnych. Na międzynarodowych targach Expo 2015 w Mediolanie zaprezentowano przełomową innowację: butelkę w całości wykonaną z naturalnych materiałów.

 

W produkcji PlantBottle stosowana jest trzcina cukrowa i odpady pozostałe po jej przetworzeniu. Technologia opracowana przez Coca-Cola pozwala na zastąpienie surowców potrzebnych do produkcji tworzywa PET cukrami naturalnie występującymi w roślinach.

 

PlantBottle wygląda tak samo i ma identyczne właściwości jak standardowe, plastikowe opakowanie. Jednak jej ślad ekologiczny jest nieporównanie mniejszy.

 

PlantBottle to już 30 proc. butelek używanych przez Coca-Cola w USA i 7 proc. stosowanych na całym świecie. Do 2020 roku wszystkie butelki Coca-Cola mają być w 30 proc. wyprodukowane z surowców roślinnych.

 

Od premiery w 2009 roku Coca-Cola rozdystrybuowała w 40 krajach ponad 35 miliardów butelek pierwszej wersji PlantBottle składającej się w 30 proc. z materiałów pochodzenia roślinnego . Do Polski butelkę PlantBottle wprowadziła już Kropla Beskidu. Prócz tego roślinne butelki stosowane są m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Rosji, Chinach, Indiach, USA, Meksyku i Brazylii. Zastosowanie opakowań PlantBottle zapobiegło już emisji do atmosfery nawet 315 tys. ton dwutlenku węgla – taka ilość powstałaby w wyniku spalenia 743 tys. baryłek ropy.

 

Od momentu opracowania technologii PlantBottle Coca-Cola przewidywała, że licencja na naturalną butelkę zostanie przekazana innym firmom. Coca-Cola opiera się na przekonaniu, że współpraca w zakresie ochrony środowiska naturalnego jest jej obowiązkiem. W 2011 roku licencja została przekazana Heinz do stosowania w butelkach od ketchupu. W 2013 roku Ford ogłosił plany wykorzystania technologii używanej w PlantBottle do produkcji tapicerki w hybrydowych autach. A w 2014 kubki z materiałów roślinnych zaczęto stosować w dwóch dużych parkach rozrywki w USA.

 

Samo powstanie butelki produkowanej w całości z tworzyw roślinnych to efekt kilkuletniej pracy grupy roboczej, którą współtworzyły Ford, Heinz, Procter and Gamble, Nike i Coca-Cola.