Dlaczego puszki Coca-Cola są okrągłe?

Dlaczego puszki Coca-Cola są okrągłe?

Puszki są okrągłe, a właściwie cylindryczne, z kilku powodów.

 

Aby móc je produkować

 

Puszki wykonane są z kawałka stalowej lub aluminiowej blachy, która zwijana jest w cylinder. Przy takiej metodzie produkcji trudno jest uzyskać kąty czy narożniki. Oczywiście jest to możliwe, jednak wymaga użycia większej ilości surowca i to na całej powierzchni opakowania, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne.

 

Aby ułatwić druk

 

Po wyprodukowaniu puszki są lakierowane i nakłada się na nie druk. Cała puszka zadrukowywana jest poprzez przyłożenie jej do rolki drukarskiej. Podczas gdy nałożenie farby na cylinder wymaga jednego ruchu, to ta sama czynność w przypadku prostokąta wymaga aż czterech (dla każdego boku). Zadrukowywanie prostokątnych opakowań jest więc bardziej czasochłonne i droższe niż cylindrycznych.

 

Aby je napełnić

 

Na linii produkcyjnej, przy napełnianiu napojem, cylindryczne opakowania sprawdzają się o wiele lepiej niż prostokątne. Te ostatnie wymagają bardziej uważnej kontroli, przesuwają się wolniej, przy większej prędkości pracy częściej wypadają z szyn i ulegają uszkodzeniom.

 

Aby opakowanie wytrzymało ciśnienie

 

Zawartość dwutlenku węgla sprawia, że w puszce panuje spore ciśnienie. Cylindry są bardziej odporne na jego oddziaływanie niż na przykład opakowania prostokątne. Wzmocnienie kwadratowej puszki wymagałoby użycia większej ilości surowca. A to nie jest przyjazne ani dla środowiska, ani dla portfela.

 

Aby zaoszczędzić surowiec

 

Weźmy puszkę o pojemności 330 ml, która potrzebuje 310 cm2 surowca. Wyprodukowanie prostokątnego pudełka o tej samej pojemności wymaga już 340 cm2 surowca, czyli aż o 10 proc. więcej. Przy większej skali produkcji to naprawdę robi różnicę.