Wyjątkowy skład, a czemu nie wyjątkowy produkt

AdeZ to klasyczne napoje roślinne oraz pyszne połączenia nasion i owoców bogate w witaminy
i składniki mineralne oraz ekstrakt z liści stewii. Pyszne napoje na bazie migdałów, soi, ryżu lub kokosa bez dodatku cukru, zaskoczą Was mnogością zastosowań i obudzą apetyt na wyjątkowe smaki i połączenia prosto z natury – wszystkie składniki AdeZ wyróżniają się roślinnym pochodzeniem.

Naturalne dodatki do żywności:

Zawartość gum różnego pochodzenia oraz innych dodatków do żywności w produktach AdeZ sprawia, że połączone ekstrakty roślinne mają gładką i jednolitą konsystencję.

 Guma guar

Guma guar to jeden z najczęściej stosowanych zagęstników w przemyśle spożywczym, znany inaczej pod symbolem E 412.  Gumę guar najczęściej wykorzystuje się jako substancję żelującą, emulgującą, stabilizującą i zagęszczającą w produktach takich jak: pieczywo, sosy, żelki, dżemy, żywność dla niemowląt, lody, itp., ale również w przemyśle kosmetycznym i farmakologicznym. Jest substancją bezpieczną zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Guma guar pochodzi z drzewa o tej samej nazwie i jest dodatkiem do żywności pochodzenia naturalnego.

 Guma gellan

Guma gellan jest substancją żelującą i emulgującą, znaną pod symbolem E 418, wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmakologicznym.  Stosuje się ją do stabilizowania żeli na bazie wody, np. galaretek i deserów, do roztworów na bazie mleka, ale także do tworzenia twardych żeli.  Guma gellan jest dodatkiem do żywności naturalnego pochodzenia, który pozyskuje się z soi.


 Mączka chleba świętojańskiego

Mączka chleba świętojańskiego, inaczej mączka/guma karbowa, znana też pod symbolem E 410, jest naturalnym zagęszczaczem, stabilizatorem i emulgatorem. Guma karobowa wydłuża świeżość produktów, poprawia walory smakowe i zapachowe – używa się jej głównie w produkcji lodów, sosów i w przemyśle cukierniczym, ale również jako dodatek do mleka modyfikowanego dla niemowląt i jogurtów. Mączka chleba świętojańskiego jest mielonym bielmem nasion drzewa – siaraczynu strąkowego i jest również wykorzystywana w diecie bezglutenowej jako zastępnik mąki.

Karagen


Karagen, inaczej znany pod symbolem E 407, jest stosowany jako naturalna substancja żelująca i zagęszczająca m.in. w przemyśle mięsnym, mleczarskim oraz przy produkcji czekolad. Karagen nadaje substancjom lepkości i żelowych właściwości. Pozyskuje się go z czerwonych alg, a jego właściwości są znane przy produkcji żywności od 600 lat.Glikozydy stewiolowe (ekstrakt z liści Stewii)

Naturalna substancja słodząca, pochodząca z rośliny Stevia Rebaudiana z gatunku astrowatych, rosnąca na obszarach Ameryki Północnej i Południowej, dodaje napojom słodyczy i nie dostarcza dodatkowych kalorii. Wyglądem przypomina tradycyjny cukier, jednak jest nieco drobniejsza i ok. 300 razy słodsza!

Gluten

Gluten to białka występujące w ziarnach zbóż takich jak żyto, pszenżyto, jęczmień oraz pszenica i jej odmiany. Gluten jest dobrze tolerowany przez większość społeczeństwa, jednak u niektórych może wystąpić choroba trzewna (celiakia), w której konieczne jest wykluczenie tego składnika.
Napoje AdeZ – poza wariantem owsianym – są bezglutenowe.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór wiąże się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi takimi jak: bóle kości i mięśni, większe ryzyko złamań i zachorowalności na choroby: nowotworowe, autoimmunologiczne i cywilizacyjne, oraz choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera) oraz zaburzenia psychiatryczne. 
Witamina D jest wytwarzana w organizmie człowieka podczas syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB – u osób z jaśniejszą karnacją wystarczy 15-minutowa ekspozycja na słońcu, wówczas wytwarza się odpowiednie stężenie, które zaspokaja dzienne zapotrzebowanie. W trakcie chłodniejszych miesięcy witaminę pozyskuje się z żywności (20%) i suplementacji (80%).
W przyrodzie występuje pod postacią witaminy D2 oraz witaminy D3 – źródłem pierwszej są grzyby i drożdże, natomiast drugiej produkty pochodzenia zwierzęcego.

Napoje roślinne AdeZ zostały wzbogacone o witaminę D2 – dzięki temu produkt jest odpowiedni dla osób stosujących dietę roślinną.

Wapń

Napoje AdeZ wzbogacone są w wapń (fosforan wapnia), który pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Ten składnik mineralny jest najważniejszym składnikiem budulcowym kości i zębów, ale jego funkcja nie ogranicza się jedynie do tego układu. Wapń (Ca) uszczelnia błony śluzowe, ma istotne zadanie w procesach krzepnięcia krwi, funkcjonowania układu nerwowego i sprawności mięśni. Zbyt mały poziom wapnia w organizmie człowieka może wynikać nie tylko z jego niedostarczania, ale również być związany z niedoborami witaminy D. Brak odpowiedniego spożycia wapnia daje o sobie znać skurczami mięśni, bólami w stawach, drętwieniem kończyn. Długotrwały niedobór wapnia sprzyja osłabieniu kości, prowadzące do częstych złamań i trudności w chodzeniu. Zbyt mały poziom Ca jest szczególnie niebezpieczny u dzieci i młodzieży, gdyż może skutkować krzywicą i zaburzeniami wzrostu.


Zawartość migdałów

Idealnie dobrana ilość migdałów (2%) sprawia, że migdałowe warianty napojów cechują się lekkością i nadają się do różnych zastosowań, podobnie jak inne produkty AdeZ.

Składy produktów

Składy produktów dostępne są na opakowaniach i na stronie:

https://www.cocacola.com.pl/marki/adez


Zastosowanie plastikowych butelek

W tym momencie napoje AdeZ występują w opakowaniach plastikowych składających się w 30%

z surowca PET pochodzenia roślinnego. Zarówno butelka, jak i zakrętka w 100% nadają się do przetworzenia. Należy pamiętać że specjalna etykieta chroniąca produkt przed działaniem światła nie nadaje się do recyklingu. Przed wyrzuceniem butelki do odpowiedniego pojemnika na odpady należy ja zdjąć rozrywając wzdłuż specjalnie przygotowanej w tym celu perforacji. Takie rozwiązanie zapewnia naszemu produktowi odpowiednią trwałość bez konieczności dodawania konserwantów. Stale poszukujemy nowych rozwiązań w kwestii opakowań dla naszych produktów, dążąc jednocześnie do ograniczenia ilości generowanych odpadów, wykorzystywanych materiałów
i zużywanej energii.

Dostępność i cena produktów

Produkty AdeZ są dostępne w sieciach takich jak:

Subway, Tesco, InMedio, One Minute, Relay, Frisco, Multikino, E.Leclerc, Piotr i Paweł, Delikatesy Centrum, Carrefour, Netto, BP, Shell, Intermarche.
Wszystkie warianty AdeZ można znaleźć w alejkach z żywnością prozdrowotną natomiast warianty
z sokiem owocowym znajdą się w alejkach z lodówkami i w innych częściach sklepu.
Rekomendowana cena napojów, w zależności od wariantu, wynosi od 3,49 zł do 9,99 zł.